PREŠOV: Aeroklub pozýva na 3. prešovský letecký deň

vložený: 29.06.2007 15:37, upravený: 29.06.2007 15:37, čítaný: 6600x

PREŠOV 25. júna (SITA) – Hromadným zoskokom parašutistov sa začne v sobotu 30. júna v areáli vojenského letiska v Prešove 3. prešovský letecký deň. Organizátorom podujatia je Aeroklub Prešov, ktorý oficiálnu časť programu s ukážkami letov stanovil na 13:00.

Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda Leteckého dňa Jozef Berdis, najväčšou atrakciou dňa bude vystúpenie Dušana Šamka na akrobatickom špeciále SU – 31M s vrcholnou ukážkou leteckého akrobatického umenia. Premiéru pred domácimi divákmi bude mať lietadlo Viper SD–4, ktoré vyrobili v leteckých dielňach prešovskej spoločnosti Tomark. Návštevníci sa môžu tešiť aj na jedinečnú skupinu Očovskí bačovia, ktorí predvedú skupinové zlietanie bezmotorových lietadiel Blaník so štvorvlekom za lietadlom Turbočmelák. Divácky atraktívna bude akrobacia na bezmotorovom lietadle Blaník L-13. Ukážku leteckého súboja predvedú domáci piloti, ktorí vystupujú pod menom Šarišanci z aeroklubov Prešov a Ražňany. Počas troch hodín si diváci môžu vychutnať aj lety mikroľahkých a ultraľahkých lietadiel, lietanie na klasických padákoch a na padákoch s motorom. Diváci uvidia hasenie požiaru zo vzduchu a nácvik riešenia mimoriadnych situácií za letu motorových a bezmotorových lietadiel. K dispozícii budú na zemi vojenské vrtuľníky z Leteckej základe Prešov.

Sprievodné akcie sa začínajú od 10:00, návštevníci si budú môcť prezrieť letecko-modelárske ukážky, vystúpi skupina Ju Jitsu, ktorá predvedie bojové umenia bez zbraní. Kynológovia predvedú výcvik svojich štvornohých zverencov. V zábavnej časti vystúpi Katka Koščová so skupinou, hudobné kapely Out of Control a Farsa. V sobotu aj v nedeľu budú k dispozícii vyhliadkové lety nad Prešovom v dvoj- a trojmiestnych lietadlách. Organizátori očakávajú, že na 3. prešovský letecký deň príde okolo päťtisíc návštevníkov.

Aeroklub Prešov má 80 členov, z nich je 50 aktívnych. Venujú sa hlavne parašutizmu, akrobacii a plachtárčeniu. Od januára majú nalietaných na šiestich vetroňoch a piatich motorových lietadlách 200 hodín. Výcvik motorových pilotov absolvovalo v tomto roku päť pilotov.

PREŠOV: Aeroklub pozýva na 3. prešovský letecký deň
Podobné články